مشاوره ازدواج در مشهد | روانشناس نعمتی

 

تلفن پذیرش و منشی جهت رزرو وقت :


09154433487 | 09156665431

 

  

درمسائل پیش از ازدواج باید بدانیم این است که ازدواج یکی از تصمیم های مهم زندگی است در عین حال باید زمان این تصمیم را بگیریم که اطلاعات و دانش ما در این زمینه اندک و ناچیز نباشد پیش از ازدواج قدرت تصمیم گیری و انتخاب فرد مورد نظر بسیار مهم است این قدرت می تواند ما را از تشکیل یک خانواده نابسامان ازهم گسیخته دور کند ولی پس از ازدواج خانواده شکل می‌گیرد تنها می توان مشکلات را کمرنگ تر کرد ولی نمی‌توان آن را نابود کرد آموزش مهارت های پیش از ازدواج راه و تلاشی است برای پیشگیری از چنین مشکلاتی.

 مشاوره ازدواج در مشهد

 

 ملاک های ازدواج شامل موارد زیر است : 

اختلاف سنی : بهترین زمان برای ازدواج زوجین به بلوغ کافی رسیده باشند یعنی آنکه درک درستی هم از خود و هم از خواسته های طرف مقابل خود داشته باشند و اولین راه آن شناخت درست از خود می باشد یعنی فرد به یک خودآگاهی است خود رسیده باشد . طبق تحقیقات اخیر شناسان به این نتیجه رسیدند که سن بالای زنان نیز در ازدواج باعث جدایی یا نارضایتی زوجین نمی‌شود و عوامل دیگری در طلاق تاثیر دارد .

اختلاف سطح طبقاتی و مالی : درمبحث ازدواج نیز سطح مالی خانواده ها نیز مثل سطح مالی افراد هم اهمیت بسزایی دارد .

اختلاف سطح تحصیلی و سواد : در ازدواج‌های یکسان میزان سطح تحصیلات زن و مرد باید یکسان باشد حتی اگر میزان تحصیلات مرد بالاتر از زن باشد میزان رضایتمندی بالاتر می شود .

اختلاف میزان قد : ازدواج های موفق معمولاً میزان قد آقا باید بیشتر از خانم باشد. سطح جلسات مشاوره پیش از ازدواج نیازها خواسته ها و انگیزه ها و سایر مسائل دیگر زوجین مورد سنجش قرار می گیرد و در این راستا سامانه معرفی روانشناس رویا با کادری مجرب و کارآزموده در تصمیم گیری های مهم در امر ازدواج شما را راهنمایی می کند .


سوالهای ازدواج و خواستگاری : سوالهای ازدواج و خواستگاری به انواع زیر دسته بندی می شوند آشنایی با اینگونه سوالات می تواند باعث آشنایی بیشتر شما شده و ازدواج موفقی را برای شما رقم بزند .


 سوال های اقتصادی و مالی شامل موارد زیر است : 

آیا پس اندازی در زمان مشکلات و بیکاری دارید؟
چنانچه بتوانید پول را ذخیره یا پس انداز کنید کدام مورد را انتخاب می کنید؟
آیا برای بازنشستگی خود پس انداز کرده اید یا در فکر پس انداز برای آن زمان خواهید بود؟


 نوع خرج کردن 

آیا علاقه به فعالیت و سرگرمی های گران قیمت دارید ؟
آیا میزان قسط و بدهی‌های خود را می دانید ؟
آیا بیش از حد خرید می کنید یا برای خرید خود فکر می کنید؟


 سوال هایی درباره مسائل شغلی ازدواج 

آیا به شغل خود علاقه دارید ؟
در چه رشته ای مشغول به کار هستید در رشته ای که به آن علاقه دارید مشغول به کار هستید یا رشته ای است که به ان بی ارتباط است ؟
در روزهای تعطیل مشغول به کار هستید؟
آیا تا به حال کار خود را ترک کرده اید یا از آن کار اخراج شده اید؟
در روزهای تعطیل هم کار می کنید؟

 

       پست پیشنهای :   درمان قطعی اختلال پانیک

icon question

 

 سوال های جنسی در حیطه  ازدواج 

چه دیدگاه و نظری در مورد مسائل جنسی دارید ؟
به نظر شما ارتباط جنسی تا چه حد در زندگی زناشویی اهمیت دارد ؟
آیا در رابطه به تنوع علاقه دارید؟
آیا در رابطه با مسائل فانتزی دارید که دوست داشته باشید با همسرتان تجربه کنید ؟

 

 {module title="درباره الو روانشناس - مقالات"}

 

 سوال های ازدواج در حیطه اختلاف سنی بالا 

آیا در موارد زیادی با یکدیگر توافق دارید ؟
آیا در هنگام صحبت یا بحث متوجه اختلاف سنی زیاد میان خود و همسرتان می شوید ؟
آیا همسرتان کوچکتر است یا بزرگتر از شما است و نسبت به او در جمع خجالت زده یا نگران بوده اید ؟
آیا از این مسئله می‌ترسید که همسرتان شما را رها کند و به دنبال فردی هم سن خود برود ؟
آیا تا الان حس کردید که به علت اختلاف سنی نمی توانید یکدیگر را درک کنید ؟

 

 ازدواج موفق چه نوع ازدواجی است ؟ 

ازدواج موفق به ازدواجی گفته می‌شود که با شناخت کامل و کافی برای رسیدن به موفقیت می‌بایست با معیارهای زیر داشته باشد .

صداقت و احترام در زندگی مشترک زوجین اساس و پایه می باشد بر اساس آن شکل می‌گیرد اگر رابطه شما با صداقت و احترام کافی مشاوره مراجعه کنید .
زوج ها می بایستی که برای هم وقت بگذارند و سرگرمی های مشترکی با یکدیگر داشته باشند انتظارات غیرمنطقی باعث میشود که زوج ها انگیزه را از دست داده و پس بنابراین واقع نگر باشند .

 

 عوامل موثر در رابطه 

در ازدواج موفق ابتدا باید خودتان را دوست داشته باشید علاقه شما به خودتان ، به همسرتان نیز آموزش می دهد که چگونه باید شما را دوست داشته باشد .
در ازدواج موفق می بایستی که مهارت های ارتباطی موثر مورد یادگیری قرار گیرد چون این مهارتهای یادگیری نقش بسیار زیادی در روابط موفق زناشویی دارد بنابراین در یادگیری این مهارت ها تلاش کنید.

در این مهارت های زناشویی به افراد آموزش داده می شود که ازیکدیگر تعریف کنند چون تعریف کردن باعث میشود که همسر شما متوجه شود که تلاشهایش بی ثمر و بی نتیجه نبوده است. 

دوم در این مهارت های ارتباطی مهارت های حل مشکلات با یکدیگر را آموزش می بینند به خاطر داشته باشید که زندگی زناشویی نمی تواند بدون هیچ مشکلی باشد تنها می بایستی که تمرکز کافی تان را روی این مسائل بگذارید و از مهارت های لازمه برخوردار شوید تا بتوانید این مشکل ها را پشت سر بگذارید.

سومین مسئله ای که در مهارتهای ارتباطی به زوجین آموزش داده می شود مدیریت مالی می باشد می بایست که به کمک هم برنامه ای برای امور مالی داشته باشیم تلاش کنید حتماً مقداری پول برای مواقع اضطراری داشته باشید که در لفظ عامیانه به آن پس انداز مالی می گویند و برای اهداف مشترک خود برنامه ریزی کنید به عنوان مثال برای سفری که در آینده در پیش رو دارید پولی کنار گذاشته باشید .

 

 عوامل تخریب در رابطه 

اگر به جای انتقاد سازنده نسبت به همسرتان او را تخریب و تحقیر می کنید به مرور متوجه می شوید که رابطه شما موفق و سالم نیست. حالت تدافعی به خود گرفتن سعی و تلاش کنید که واقعیت‌ها را بپذیرید و اگر در برابر پذیرش حقایق از خود مقاومت نشان می دهید به مرور متوجه می‌شوید که دیگر صداقت در رابطه شما نیست.

تمام سعی و تلاش خود را بکنید تا در ابتدای رابطه و پیش از ازدواج به شناخت کافی نسبت به خود و همسرتان برسید و به خاطر داشته باشید که هیچ فردی کامل نیست اما همسری که انتخاب می‌کنید می‌بایستی که طبق معیارهای شما باشد . می‌توانیم برای شناخت کافی از خود و همسر آینده تان از یک روانشناس کمک بگیرید .

 

 ویژگی های یک شریک خوب در زندگی 

رفتار بالغانه و منطقی همسر : مهمترین ویژگی یک شریک زندگی خوب این است که باید بالغانه رفتار کند و دیدی منطقی نسبت به تمامی مسائل داشته باشد .

رفتارهایی متعادل و نرمال همسر : نسبت به خود و جامعه داشته باشد به رفتارها و برخوردهای همسر آینده تان دقت کنید آیا حس میکنید که نرمال است و در رفتارهای خود تعادل را رعایت می کند رفتارهای غیر نرمال و متناقضی از خود نشان می دهد به عنوان مثال امکان دارد در خلوت ازآشپزی شما تعریف کند اما در جمع عیب ایراد بگیرد.

داشتن روحیه انتقاد پذیری : یک شریک زندگی خوب انتقاد پذیر است این گونه ویژگی بسیار اهمیت دارد زیرا زوجین به خاطر شرایط گوناگونی که در آن بزرگ شده اند عادت های متفاوتی دارند و همین مسئله باعث می‌شود که از هم انتقاد کنند یا باورهای هم را به چالش بکشند پس بنابراین مهم است که همسران نسبت به هم انتقاد پذیر باشند .

عدم قضاوت دیگران : سایرین را قضاوت نمی کند وهردو دررابطه شان تلاش می کنند که اگر تنها یک نفر در رابطه تلاش کند به مرور حس می شود که رابطه ارزش تلاش او را ندارد یا تنها فردی که برای این رابطه ارزشی قائل است خود اوست همسران باید وظایف شان را تقسیم کنند با این کار هر دو برای زندگی شان ارزش قائل م یشود و به صورت یکسان برای آن تلاش می کنند همسر در رابطه باید انعطاف پذیر باشد.

شما و همسرتان اهداف مشترکی با یکدیگر دارید این اهداف مشترک از دیگر عوامل مهمی است که باید زوجین داشته باشند تا برای آن تلاش کنند این اهداف مشترک نشان می دهد که دل و قلب آنها چقدر به یکدیگر نزدیک است.

 

 شروطی که برای ازدواج مشکل ایجاد می کند 

- ازدواج در شرایطی که احساس تنهایی دارید

- ازدواج در شرایطی که فرد قصد فرار از خانه و خانواده را دارد
- ازدواج در شرایطی که جذب موقعیت شغلی و جایگاه فرد می شوید
- ازدواج در شرایطی که با خود می گویید بعدا عاشقش میشوم
- ازدواج به خاطر چشم و هم چشمی
- ازدواج به خاطر افزایش سن و این گفتگو که یک وقتی دیر نشود
- ازدواج پس از شکست عشقی یا عاطفی

 

 لیستی از موانع ازدواج موفق : 

- عدم تجربه و پختگی در یک یا هردو نفر
- عدم وفاداری به شریک زندگی و خیانت
- مشکل های روانشناختی زوجین
- انتخاب همسر به علت فشارهای موقعیتی فرد
- عدم ناتوانی فرد در بخشش دیگری
- عدم انتقاد پذیری یا ایجاد تغییر
- اجتناب و دوری نمودن از گفتمان درباره اختلاف نظرها
- ناتوان بودن در پذیرفتن دیدگاه های دیگری
- نداشتن تعادل در توزیع نمودن نقش ها هیجان مدار و فاقد احساس

 

 روانشناسی ازدواج 

روانشناسی ازدواج در پله اول بر روی شناخت کافی زوجین از هم تاکید دارد. برای همین تلاش کنید به سئوالات زیر پاسخ دهید :

- به شریک زندگیتان اعتماد لازمه را درید؟
مهمترین عامل در پیش بینی ازدواج موفق  اعتماد است. بعضی اشخاص به اسانی به شریک زندگیشان اعتماد می کنند. درحالی که برخی دیگر امکان دارد برای اعتماد معیارهایشان مشخص باشند.

- با شریک زندگیتان حس صمیمیت دارید؟
ارتباط نزدیک با صمیمیت به چهار جزء قابل تقسیم است. فکری، هیجانی، فیزیکی و یک سری فعالیت های مشترک. در همه این ابعاد صمیمیت مد نظر نیست. مدنظر ما بهبود این صمیمیت است که در این موارد به بقا و تداوم ازدواج کمک می نماید.

- در رابطه شما ، آرامش فرخوانی می شود؟
- به تاثیرات کلی شریک زندگیتان بر خود توجه کنید. صرفا ایا با یکدیگر بودن باعث آرامش و خلق و خوی آرامتان می شود؟ آیا از خود احساس رضایت پیدا می کنید زمانی که در ارتباط هستید ؟

- آیا زمانی که در تعامل با شریک زندگیتان هستید احساس سربلندی دارید؟
- تحقیر کردن از قوی ترین پیش بین های طلاق است. و نقطه مقابل تحقیر ، احترام می باشد. انتقاد منفی یا قضاوت منجر به فاصله زوج از هم می شود. با خود واگویه کنید “آیا شریکتان با احساسهای لطیفتان تعامل می کند؟

- با اختلاف و تعارضها چگونه برخورد می کنید؟
همسرانی که در حل تعارض ضعیف هستند بیشتر درگیر قهر ، دعوا یا بی تفاوتی افراطی یا زیادی می شوند. همسران موفق به لحاظ روانشناسی در فکر حل تعارضاتشان هستند. آنها در موقع مناسب به روانشناس یا مشاور ازدواج مراجعه می کنند. اجتناب از تعارضات توانسته مشکلات را مزمن حل سازد. همسران موفق در عصبانیت حتی مواظب هستند که به هم آسیب نرسانند. آنان پس از حل مشکلات می توانند هم را ببخشند.

 

پیش نیاز ازدواج، صمیمیت و فرهنگ مشترک است.

 

صمیمیت :

هر یک از زوجین امکان دارد در مقایسه با فرد دیگر نیازی بیشتر به برقراری روابط داشته باشد یا به گونه ای دیگر شخصیت برونگرا داشته باشد و طرف دیگر فردی بسیار سرد و خودشیفته و درونگرا باشد می توانند ژن ها و یا شرایط زندگی سطوح مختلف تاثیر زیادی در فرد داشته باشد سرزنش ای برای فرد خودشیفته و سرد در نظر گرفته نمی شود بلکه برای دستیابی به یک ازدواج موفق شناسایی یک چنین تفاوتهایی مدنظر خواهد بود و لازم است که افراد بیشتر یکدیگر را بشناسند.

در ازدواج ها معمولاً فردی که نیازش برآورده نمی شود طوری رفتار می کند که از دید فرد دیگر مشکل ساز و پرتوقع است در حالیکه این شاکله شخصیت زیر می باشد و این شخصیت دلیلی بر پرتوقعی و یا کمتر قویون می باشد این تفاوت شخصیت ها باعث فاصله بیشتر بین آنها می شود فردی که احساس تنهایی می کند بیشتر منزوی می‌شود و در اما اندوه خود به سوی پایین فرو می رود پس باید پیش از ازدواج شخصیت‌ها نیز مالد بررسی قرار بگیرد از این رو تست های شناسایی شخصیت از دو زوج گرفته میشود همچنین تست هایی در مورد شخصیت های سالم افراد نیز گرفته می شود.

 مشاوره ازدواج در مشهد

 

فرهنگهای مشترک :

در ازدواج موفق د فرهنگ های دو خانواده نیز مورد بررسی قرار بگیرد زیرا خانواده ها تاثیر بسیاری بر روی زوجین دارند و فرهنگ هر دو زوج نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد اگر تفاوت فرهنگی بین این دو وجود داشته باشد در آینده مشکلات زیادی به بار می‌آورد که آن فردی که از فرهنگ پایینی برخوردار است و چون فردی که فرهنگ بالاتری دارد هر دو در این رابطه آسیب می بینند.

پس بهتر است که در ازدواج موفق فرهنگ ها نیز یکسان باشد یا حداقل به یکدیگر نزدیک تر باشند هرچه فرهنگ ها از یکدیگر دورتر باشد به مرور زمان به عشق و علاقه آن نیز از یکدیگر دورتر می شود فرهنگ ها می توانند روی نوع تفریحات گفتگوها و ... نیز اثر بگذارد . در مشاوره پیش از ازدواج روی شناخت فرهنگ های خانوادگی نیز کار می شود.

 

 عامل های تاثیر گذار بر فرهنگ 

- نوع ابراز و بیان احساسات

- نوع نگرش به فرزند

- نوع باورهای مذهبی و مرتبط

- نوع آشنایی پیش از ازدواج

- نوع انتظارات و روابط اجتماعی

- تعریف نمودن نقش جنسیتی

- میزان ارزشی که به صمیمیت ها اختصاص داده می شود .

 

 اهداف روانشناسی پیش از ازدواج 

تغییر نظر در طی رابطه : در طی فرایند مشاوره پیش از ازدواج به هر یک از زوجین پیشنهاد می شود که رابطه را به شکلی عینی تر بررسی کند تا ببیند که چگونه می توانند با اوضاع کنار بیاید . پیشنهاد می شود که زوجین به شکل عینی تر در مسائل فرهنگی یک رابطه نگاه کنند و نحوه تاثیر آن روی زندگی آینده را ببینند .

حتی فرهنگ می تواند روی چگونگی در که شریک های زندگی و همچنین بر رفتارهای روزمره مثل کار کردن خوردن پوشیدن مدیریت پول ها اثر گذار باشد تفاوت در سطح انتظارات فرهنگی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه شود هرچه زودتر و بهتر زوج های یکدیگر را بشناسند این اختلاف ها را شناسایی و مدیریت می کنند راه بهتر این است که در مشاوره پیش از ازدواج به این درک و شناخت برسد تا آنکه در زندگی زناشویی با هزاران مشکل مواجه شوند و آنجا بخواهند این مسئله را حل کنند .
در مشاوره پیش از ازدواج به بهبود ارتباط ها کار میشود در این مشاوره ها به زوجین آموزش داده می‌شود تا چگونگی صحبت صریح با یکدیگر را یاد بگیرند و افکار و احساسات خود را به صورت سالم بیان کنند .

در مشاوره پیش از ازدواج به نقاط قوت نیز توجه می شود در آنجا پیشنهاد میشود که نقاط قوت را شناسایی کنند و درک کاملی از آنها داشته باشند .در مشاوره پیش از ازدواج به زوجین آموزش داده می‌شود که انزوا و دوری عاطفی را کاهش دهند زیرا این انزوا و دوری عاطفی باعث می‌شود که آنها روز به روز از هفته دیگر دور و دورتر شوند سعی می‌شود که با بیان احساسات در مواقع لازمه و به درستی این سکوت و دوری کاهش یابد و افراد به یکدیگر جذب شوند.


 موضوع های مشترک در روانشناسی پیش از ازدواج 

در روانشناسی پیش از ازدواج ابتدا به حل تعارضات بین زوجین پرداخته می شود . مسائلی مثل اینکه هر شریکی چطور تعارضات را حل می‌کند و درک از این مسائل چگونه است چطور می توانند توانایی هایشان را در زمینه سازگاری با مسائلی که در آن اختلاف نظر ندارند بهبود ببخشند.

دومین مسئله تعریف انتظارات و عقاید زوجین می باشد اینکه هر شریک از رابطه خود چه نوع انتظاری دارد گاهی اشخاص با طوقه های گوناگون در رابطه با آنچه ازدواج موفقی را جادو می کند یک رابطه می‌شوند آنها اغلب آگاهی ندارند که انتظارشان تا پیش از ازدواج فرق داشته است که می‌تواند باعث بروز مشکل های جدی شود روانشناسی پیش از ازدواج هر شریک را به بحث در مورد انتظار های خود تشویق می کند بعد از آن زوجین می توانند در راه های سازش تلاش کنند .

سومین مسئله شناخت ارزش های شخصی زوجین است اینکه آیا شدید های جنسی ارزش های شخصی مشابهی دارند یا دیگر متفاوت است طبق تحقیقات اخیر نشان داده شده که ارزش‌های مشترک خیلی مهمتر از علایق مشترک است زیرا زوج ها با ارزش های مشابه شانس های بهتری برای در کنار یکدیگر ماندن دارند.

چهارمین مسئله امور مالی است این مسئله که آیا زوجین می توانند در مورد مسائل مالی با یکدیگر صحبت کنند یا با یکدیگر رودربایستی دارند بسیاری از اشخاص هنگام بحث در مورد مسائل مالی شخصی ناراحت هستند و مسائل مربوط به بودجه و هزینه اغلب درگیری در ازدواج ایجاد می کند و خود می تواند ریشه و سبب بسیاری از مشکلات باشد روانشناسی پیش از ازدواج به هر یک از زوجین کمک می کند تا سبک مالی خود را تعیین کنند و به یکدیگر بشناسانند بعد در حل این مسائل با یکدیگر همکاری کنند.

پنجمین مسئله خانواده است اینکه آیا هر دو شدید می خواهند فرزندی داشته باشند و آیا اگر میخواهند فرزندی داشته باشد علاقه دارند یک فرزند باشد یا بیشتر به اینکه علاقه شان به نوع فرزند چیست دختر دوست دارند یا پسر چون در عصر و دنیای امروز می شود پیش از تولد به متخصصان مربوطه ژنتیک مراجعه نمود و نوع فرزند را تعیین کرد همچنین تغذیه های لازم ای داشت که فرزند دختر یا پسر باشد.

ششمین مسئله صمیمیت و روابط جنسی می باشد اینکه آیا هر دو شریک زندگی در گفتگو و بحث درباره روابط جنسی راحت با یکدیگر صحبت می کنند که این مسئله برای آنها ناراحت کننده است انتظار هر یک از لحاظ صمیمیت و یک رابطه جنسی چه چیزی می باشد زوجین باید صادقانه در مورد روابط جنسی بتوانند با یکدیگر صحبت کنند حتی اگر آنها تصمیم گرفتند که تا هنگام ازدواج در کنار هم باشند.


 مزایای مشاوره پیش از ازدواج 

یکی از مزایای مشاوره پیش از ازدواج کمک به حل تعارضات و حل و فصل مشکلات است و باعث تقویت این مسئله میشود مهارت های حل تعارض برای یک ازدواج سالم بسیار اهمیت دارد روانشناسی پیش از ازدواج به زوج ها برای شناسایی در درگیری های احتمالی و چگونگی حل این تعارضات و رشد مهارتهای لازمه برای دستیابی به نبردهای دشوار کمک می کند.

در مشاوره پیش از ازدواج  مسائل زود تشخیص داده می‌شود بحث میشود افراد در مشاوره پیش از ازدواج انتظارات گوناگون خود را بیان می کنند و روانشناس با آنها در شناسایی به موقع کمک می کند.

 

 انجام تست در مشاوره پیش از ازدواج 

هدف از تست های در مشاوره پیش از ازدواج شناخت و آگاهی پیش از ازدواج زوجین از یکدیگر می باشد در این تست ها شخصیت افراد شناسایی می شود که با آنها دست های شخصیت شناسی گویند همچنین در این تست ها میزان سلامت روان فرد شناسایی می شود . سبک های پیش از ازدواج شاید افراد سلامت لازم روحی روانی را داشته باشند ولی از لحاظ فرهنگی و شخصیتی به یکدیگر شباهت نداشته باشند و در زندگی آینده به مشکل برخورد کند.


 چند نکته ضروری در مشاوره پیش از ازدواج 

- عدم ابتلای فرد به اختلال‌های روانی حاد

ابتلای فرد به اختلال‌های روانی حاد اثرات جدی بر زندگی و کیفیت آن می گذارد و می تواند یک زندگی را مختل کند به عنوان مثال فردی که به اختلال شخصیت پارانوئید مبتلا است بسیار شکاک است به زمین و زمان شک دارد زندگی با یک چنین فردی سخت و طاقت‌فرساست حل یک چنین اختلالاتی بسیار مشکل و بعضاً غیر ممکن هستند تشخیص سلامت روان هر فرد در مشاوره پیش از ازدواج سنجیده می شود و شناسایی شناسایی چنین شخصیتی از طریق خود فرد میسر نیست روانشناس با انجام مصاحبه و اجرای تست شخصیت به وجود چنین مشکلی پی می برند.


- ظاهر طرف مقابل به دل بنشیند

مسئله ای که در مشاوره های پیش از ازدواج از زوجین پرسیده می شود این است که آیا در نگاه اول طرف مقابل به دل شما نشست یا نه باید ظاهر طرف مقابل به دل طرف دیگر بنویسید این باور غلط که ظاهر اهمیتی ندارد برای شما عادی خواهد شد اگر شما از ظاهر طرف مقابل تان رضایت ندارید مطمئن باشید که این مسئله برای شما مشکلات ایجاد خواهد کرد این قاعده کلی را هیچگاه فراموش نکنید که ظاهر طرف مقابل برای شما باید دلنشین باشد یعنی از نظر ظاهری به او نمره قبولی بدهید نمره قبولی یعنی اینکه لزومی ندارد با فردی ازدواج کنید که ظاهر بسیار زیبایی داشته باشد همچنین نباید با فردی ازدواج کنید که از راهرو بدست بیاید شاید ظاهر زیبایی از لحاظ بقیه نداشته باشد ولی به دل شما بنشیند ظاهر طرف مقابل به دل شما بنشیند .

{module title="سه بنر انواع مشاوره"}


- خانواده‌ها باید هم کفو باشند

در یک ازدواج موفق باید خانواده‌ها هم کفو باشند حتما باید خانواده ها هم سطح باشند زیرا از مشکلات آتی جلوگیری می‌شود تحقیقات مختلف نشان داده هر شب این وضعیت اقتصادی و مالی و فرهنگی و تحصیلی خانواده‌ها هماهنگی بیشتری برقرار باشد احتمال مشکلات جدی در آینده هم کمتر خواهد شد دلیل این مسئله این است که هر چه خانواده ها به لحاظ فرهنگی مشابهت بیشتری با هم داشته باشند آداب و رسوم و رفتارهای آنها برای یکدیگر پذیراتر خواهد بود و بر سر مسائل معمولی تنش های کمتری دارند فراموش نکنید که ازدواج پیوندی بین دو خانواده است نه فقط پیوند بین دو نفر .


- تناسب داشتن میزان تحصیلات زوجین

اختلاف زیاد تحصیلات بین زوجین باعث میشود که مشکلات زیادی در پس از ازدواج نیز برقرار شود تناسب تحصیلی به این معناست که اختلاف زیادی با یکدیگر نداشته باشد به عنوان مثال یکی لیسانس و دیگری فوق لیسانس یا یکی فوق لیسانس و دیگری دکترا ولی لازم است که تحصیلات مرد بیشتر از خانم باشد یا اگر اختلاف تحصیلی با یکدیگر دارند دیگری تلاش کند و میزان سطح تحصیلات را به اندازه دیگری برساند .


- میزان درآمد زوجین

در مشاوره های پیش از ازدواج به میزان درآمد زوجه نیست توصیه میشود بهتر است که درآمد مرد بیشتر از زن باشد پایین بودن درآمد مرد بر عزت نفس مردم تأثیر می گذارد و باعث می شود که مشکلات زیادی در آینده نیز به بار بیاورد حتی خانم ها نسبت به مردی که میزان درآمد شان کمتر از او است سرد می شوند مردی که درآمدش از مرد بیشتر است نمی‌تواند شوهر را به عنوان تکیه گاه قبول کند .


- تناسب باورهای مذهبی

زوجین باید از لحاظ باورهای مذهبی با هم شباهت داشته باشند چون باورهای مذهبی مشترک باعث میشود که سبک و علایق زندگی مشترک ایجاد کند مثلاً خانم مذهبی تمایل دارد به سفر ها و اماکن مذهبی و مردی که باورهای مذهبی ندارد با یک چنین سفرهایی مخالفت می‌کند و همین اختلاف نظر باعث مشکلات و کدورت هایی بین آنها می‌شود همچنین تفاوت ها در باورهای مذهبی باعث میشود که اختلافاتی هم در شیوه تربیتی فرزندان در آینده ایجاد کند .

 

توافق نمودن محل زندگی

یکی از نکاتی که باید در مشاوره های پیش از ازدواج بیان شود توافق بر سر شهر و محل سکونت است این یکی از شروط اصلی و مهم پیش از ازدواج است است که هیچگاه اصلاح پذیر و حل نشدنی است شاید زوجی از لحاظ مذهبی با هم تفاوت عقیده داشته باشند بتوانند با هم زندگی کنند ولی افرادی که یکی از زوجین اصرار به زندگی در خارج از کشور دارد و تمایلی به مهاجرت ندارد هیچ راهی برای مصالحه وجود ندارد به جز نارضایتی و جدایی کامل یکی از زوج .


تفاوت سنی زوجین

طبق تحقیقات اخیر هرچه اختلاف سنی بین زوجین زیادتر باشد احتمال ایجاد مشکلات در زندگی مشترک و در آینده بیشتر است زیرا هر فردی در هر سنی دارای دنیای متفاوت است و دو فردی که با دو میل دو دنیای متفاوت با هم زندگی می‌کنند اختلافات آنها نیز بیشتر می‌شود اختلاف سنی زیاد باعث میشود که نوع دید و نگاه افراد به زندگی نیز متفاوت باشد از سوی دیگر هر نقطه ای از زندگی هم نیازها و شرایط خاص خود را دارد مثلاً علایق یک فرد ۴۰ ساله با یک فرد ۲۵ ساله متفاوت است به همین خاطر بهتر است که اختلاف سنی زیاد زیاد زیاد نباشد معمولا اختلاف سنی باید کمتر از ۶ سال باشد .


شناخت خط قرمزهای خود و طرف مقابل

رقص پسر و دختری که قصد ازدواج دارد حتماً باید از خط قرمزهای خود آگاهی داشته باشد و آن را به اطلاع طرف مقابل نیز برساند منظور از خط قرمز معیارها و مواردی است که به هیچ عنوان قابل گذشت یا کنار آمدن نیست مثلاً خط قرمزهای دختری که تحت هیچ شرایطی با فرد سیگاری نمی تواند ازدواج کند خیلی مهم است طرف مقابل باید تست اعتیاد داده و هیچگاه رو به مواد مخدر و سیروان نیاورده باشد یا خط قرمزهای مردی که همسر آینده اش حتماً باید چادری باشد خیلی مهم است .


جدا نمودن مسائل کم خطر و پرخطر

برخی اختلافات اثر جدی بر روی زندگی افراد ایجاد نمی کند مثل این که قد همسر شما ۱۷۵ باشد یا ۱۹۲ عامل مهم و خطر آفرین برای زندگی های مشترک این است که یک نفر دارای اختلالات روانی جدی باشد چنین فردی بسیار پرخطر است قاعده کلی این است که دستورات وجود یک چنین مسئله‌ای باید رابطه قطع شود و فردی که دارای اختلالات روانی جدی است برای درمان به کلینیک های روانشناسی ارجاع داده شود و در صورت لزوم دارو مصرف کند .


پیش از ازدواج مسائل خاص خانوادگی را با دقت بیشتری بررسی کنید

بعضی از مسائل خانوادگی هستند که امکان دارد در آینده برای شما مشکلاتی ایجاد کند مثلاً اطلاع یکی از اعضای خانواده به بیماری های ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا اعتیاد و یا ارتکاب یکی از اعضای خانواده به جرایم سنگین چنین مواردی را هیچگاه نمیتوان به صورت مطلق و یا خوب دانست در چنین شرایطی بهتر است که از یک روانشناس خوب کمک بگیرید تا با توجه به این شرایط طرف مقابل ویژگی های شخصیتی و شرایط خانوادگی اش به شما بگوید که با این مسئله بیشتر می توانید کنار بیاید این مسئله جزو مسائل خطرساز محسوب می شود .

 

 مشاوره پیش از ازدواج برای چه زوج هایی اهمیت بیشتری دارد ؟ 

 

+ زوجین جوان

+ زوجینی که هنوز هم را دوست دارند

+ زوجینی که تعصب جنسیتی ندارند مثل باورهای مردسالارانه یا فمنیستی

+ زوجینی که نقش خود را در مشکل های زندگی می پذیرند

+ زوجینی که آمادگی لازم جهت تمرین و تلاش برای تغییر را دارند

+ زوجینی که دوست دارم روی نقاط قوت و ضعف خود کار کنند

 

 

 مشاوره پیش از ازدواج برای چه نوع زوجینی اهمیت کمتری دارد؟ 

چنانچه ازدواجتان بیشتر به موردهای زیر شباهت دارد امکان دارد مشاوره پیش از ازدواج برای شما اهمیتی نداشته باشد این به این معنی نیست که باید تسلیم شوید بلکه می بایستی انتظار های خود را واقع بینانه تر از جلسات مشاوره تان داشته باشید .

 

مشاوره ازدواج در مشهد
 آیا مشاوره پیش از ازدواج به درد می خورد ؟ 

- زوجینی که مشکل های زندگیشان مزمن شده و سالهای سال از آنها گذشته است .

- زوجینی که درتی ازدواج یکی از آنها مدام اصرار به طلاق دارد .

- زوجینی که نسبت به هر گونه مشاوره و توصیه برای نجات زندگی مشترکشان مقاومت می کنند.

- زوجینی که یکی از آنها درگیر الکل و مواد مخدر و یا پورنوگرافی باشد .

 

 چند شیوه موثر در مشاوره های پیش از ازدواج 

از تاثیرگذارترین روش های مشاوره ازدواج طبق تحقیقات اخیر اثر بخشی آن می باشد زوج درمانی و هیجان مداری و درمان شناختی رفتار است طبق تحقیقات اخیر تاثیر طولانی مدت این دو روش مشاوره و کیفیت نوع زندگی زوج ها مورد تایید واقع شده است .

البته منظور این نیست که این دو روش برای تمامی زوج ها موثر است زوج های گوناگون باید به نوع مشکل های زندگیشان از روش های متفاوتی به نتایج بهتر دست یابد ولی این دو روش برای بیشتر زوجین موثر است .


 عامل های پرخطر در رضایتمندی از زندگی مشترک 

- اختلاف تحصیلی زیاد با همسرتان
- اختلاف سنی زیاد یا کم با همسرتان
- مشکلات مالی زیاد که از هزینه های زندگی بر نیاید
- اختلاف سطح طبقاتی زوجین
- اختلاف در دین و باورهای مذهبی
- پذیرفتن روحیه ی انتقاد
- در برابر انتقاد روحیه تدافعی و گارد گرفتن داشته باشید
- تمایل به فاصله گرفتن ازهمسرتان
- چنانچه نسبت به همسرتان خشمگین و یا بی تفاوت هستید
- چنانچه در ازدواج تان اعتیاد یا سوء مصرف مواد مخدر و یا خیانت وجود داشته باشد
- چنانچه روابط جنسیتان درزندگی مشترک معنایی ندارد
- چنانچه پاسخ شما به بیشترین سوال ها مثبت است از لحاظ آماری ازدواج تا در معرض خطر بیشتری است البته به این معنا نیست که امیدی وجود نداشته باشد بلکه امکان دارد به این معنا باشد که باید خیلی سخت تر و بیشتر برای روابط تان سعی و تلاش کنید .


 دو مهارت اساسی در زوجین موفق 

طبق تحقیقات اخیر علیرغم وجود درگیری بین زوج‌ها میزان رضایت از زندگی در زوج هایی که توانایی و صمیمیت حل مسائل زیادتری دارند بیشتر ست .
مشکل های زندگی مشترک مانند یک زخم میباشد که در مرحله های اولیه شاید با یک چسب زخم درمان شود ولی اگر همین زخم مزمن شود امکان دارد به عمل جراحی نیاز داشته باشد در صورتی که بروز اختلاف های بین زندگی مشترک و ناتوانی در حل آن ها هرچه بیشتر و زودتر انجام شود می توانید از مشاوره پیش از ازدواج و یک روانشناس خانواده کمک بگیرید .

در طی این مقاله به سوالاتی پرداخته شده که بسیاری از مراجعان جوان در آستانه ازدواج علاقه مند بوده اند که این سوالات را از طرف مقابل بپرسند پرسش درست سوال نیمی از خردمندی است کاملاً معلوم و مشخص می شود جایی که زوجین می خواهند همدیگر را خیلی بیشتر و بهتر بشناسند و برای رسیدن چند راه وجود دارد.

۱. مشاوره پیش از ازدواج
۲. پرسیدن سوالاتی مناسب از یکدیگر
۳. بررسی با خانواده های طرف مقابل در موقعیت های گوناگون
۴. تحقیق کردن از سایرین

طی این مطلب چندین سوال پر اهمیت را مطرح کرده‌ایم و هرچه تعداد سوالاتی که طی مرحله پیش از ازدواج می تواند مطرح کرد گوناگون هستند ولی سوالاتی که در ادامه آورده شده همگی بسیار اهمیت دارد و پیش از ازدواج باید پاسخ تمامی آنها را بدانید تجربه نشان داد که مواردی که در هر یک از این سوالات مطرح شده جزو شایع ترین مشکل هایی است که بیشتر زوجین پس از ازدواج با آنها روبرو شده اند فقط این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که پاسخ به برخی از سوال ها نیاز به فکر دارد و همین علت طرف مقابل خود را برای بلافاصله پاسخ دادن تحت فشار نگذارید که در همان لحظه یا همان جلسه به شما پاسخ دهد .


 سوال های مرتبط با باور و ارزش ها 

- هدف‌تان از ازدواج نمودن چیست؟
- تعارض واختلافات را چطور حل می کنید؟
- چه نوع مورد هایی را هیچگاه نمی توانید تحمل کنید و خط قرمزهای تان چیست؟
- با اهمیت ترین مسائل برای شما در زندگی مشترک چیست؟


 سوال های مرتبط با شغل 

- اهداف کاری‌تان برای ۵ سال یا ۱۰ سال بعد چیست ؟
- اگر در آینده تصمیم من برای تغییر شغل چیز دیگری باشد نظر شما در این رابطه چیست ؟
- آیا شغلی که دارید خواصی دارد مثلاً ماموریت های خارج از کشور یا استان دارید ؟
- کجا قراراست با یکدیگر زندگی کنیم ؟


 سوال های مربوط به مسائل مالی 

- منبع و میزان درآمدتان چه مقدار است چه نوع دارایی هایی دارید ؟
- آیا شما درآمدتان کفاف گذراندن یک زندگی را می دهد؟
- درآمدتان چه مقدار است و خرج چه چیزهایی م یشود ؟
- برای تفریحات مسافرت و هزینه های روزمره و همچنین پس انداز چه نوع برنامه ریزی می کنید؟
- با کار خانم آیا موافقت دارید پس از بچه دار شدن چطور ؟
- هزینه های زندگی را چطور بین همسرتان تقسیم می کنید همچنین اگر خانم هم شاغل باشند ؟
- هدف های اقتصادیتان برای اینده چگونه است ؟ مثل زمان نحوه دستیابی با آنها و نوع اهداف ؟
- اگر یکی یا هر دوی ما از کاری می کار شویم هزینه های زندگی را چطور تامین کنیم ؟


 سوال های مرتبط با زندگی روزانه 

- برنامه روزانه تان چگونه است ؟
- ساعت های خواب شبانه روزیتان به چه صورت است آیا صبح ها زود بیدار می شوید آیا شب ها دیر می خوابید ؟
- روزهای هفته به خصوص آخر هفته را چطور می گذرانید؟
- چه نوع تفریحی هایی دارید ؟


 سوال های مرتبط با صمیمیت 

در طی این مقاله به سوالاتی پرداخته شده که بسیاری از مراجعان جوان در آستانه ازدواج علاقه مند بوده اند که این سوالات را از طرف مقابل بپرسند پرسش درست سوال نیمی از خردمندی است کاملاً معلوم و مشخص می شود جایی که زوجین می خواهند همدیگر را خیلی بیشتر و بهتر بشناسند و برای رسیدن چند راه وجود دارد.

 

 

۱. مشاوره پیش از ازدواج
۲. پرسیدن سوالاتی مناسب از یکدیگر
۳. بررسی با خانواده های طرف مقابل در موقعیت های گوناگون
۴. تحقیق کردن از سایرین
 

 


طی این مطلب چندین سوال پر اهمیت را مطرح کرده‌ایم و هرچه تعداد سوالاتی که طی مرحله پیش از ازدواج می تواند مطرح کرد گوناگون هستند ولی سوالاتی که در ادامه آورده شده همگی بسیار اهمیت دارد و پیش از ازدواج باید پاسخ تمامی آنها را بدانید تجربه نشان داد که مواردی که در هر یک از این سوالات مطرح شده جزو شایع ترین مشکل هایی است که بیشتر زوجین پس از ازدواج با آنها روبرو شده اند فقط این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که پاسخ به برخی از سوال ها نیاز به فکر دارد و همین علت طرف مقابل خود را برای بلافاصله پاسخ دادن تحت فشار نگذارید که در همان لحظه یا همان جلسه به شما پاسخ دهد .


 سوال های مرتبط با باور و ارزش ها 

- هدف‌تان از ازدواج نمودن چیست ؟
- تعارض و اختلافات را چطور حل می کنید ؟
- چه نوع مورد هایی را هیچگاه نمی توانید تحمل کنید و خط قرمزهای تان چیست ؟
- با اهمیت ترین مسائل برای شما در زندگی مشترک چیست ؟


 سوال های مربوط به مسائل مالی 

- منبع و میزان درآمدتان چه مقدار است چه نوع دارایی هایی دارید ؟
- آیا شما درآمدتان کفاف گذراندن یک زندگی را می دهد؟
- درآمدتان چه مقدار است و خرج چه چیزهایی می شود ؟
- برای تفریحات مسافرت و هزینه های روزمره و همچنین پس انداز چه نوع برنامه ریزی می کنید؟
- با کار خانم آیا موافقت دارید پس از بچه دار شدن چطور ؟
- هزینه های زندگی را چطور بین همسرتان تقسیم می کنید همچنین اگر خانم هم شاغل باشند ؟
- هدف های اقتصادیتان برای اینده چگونه است ؟ مثل زمان نحوه دستیابی با آنها و نوع اهداف ؟
- اگر یکی یا هر دوی ما از کاری می کار شویم هزینه های زندگی را چطور تامین کنیم ؟


 سوال های مرتبط با زندگی روزانه 

- برنامه روزانه تان چگونه است ؟
- ساعت های خواب شبانه روزیتان به چه صورت است آیا صبح ها زود بیدار می شوید آیا شب ها دیر می خوابید ؟
- روزهای هفته به خصوص آخر هفته را چطور میگذرانید؟
- چه نوع تفریحی هایی دارید ؟


 سوال های مرتبط با صمیمیت 

- روابط جنسی چه حد مطلوب است ؟

- روش های شما برای نیازتان به روابط جنسی مثل بغل کردن و هم آغوشی چیست ؟

- ابراز محبت و احساس ها را به چه میزان برای شما اهمیت دارد ؟


 سوال های مرتبط با فرزندان 

- چه زمانی دوست دارید بچه دار شوید ؟
- چنانچه به هر دلیلی نتوانیم بچه دار شویم آیا علاقه ای به فرزند خواندگی کودکی دیگر دارید؟
- بعد از فرزندآوری آیا علاقه ای به کار کردن دارید این سوال مرتبط با خانم هاست ؟
- علاقه دارید که فرزندانتان با چه باور ارزشی و مذهبی بزرگ شود ؟


 سوال های مرتبط با باور و مذهب ها 

- باور مذهبی تان تا چه میزانی است ؟
- نظرتان در مورد عفاف و حجاب چیست ؟
- چنانچه باورهای مذهبی من مشابه نداشته باشد چه واکنشی از خود نشان می دهید ؟


 سوال های مرتبط با وظایف و کارهای روزانه 

- در خانه چه نوع کارها و وظایفی انجام میدهید؟
- در منزل چه وظایف و کارهایی را انتظار دارید که من انجام دهم؟
- به چه میزان دوست دارید که خانه تمیز و مرتب باشد؟
- دوست دارید که روزانه چند وعده غذا پخته شود ؟
- آیا هر کدام از ما می‌تواند زمانی را برای پرداختن به کارهای مورد علاقه و تنهایی داشته باشد ؟


 سوال های مرتبط با روابط خانوادگی 

- هر چند وقت به والدین هم سر بزنیم ؟
- خانواده تان چه توقعاتی از داماد و یا عروس خود دارند؟
- اگر خانواده هر کدام از ما توقع های قیر معمول از دیگری داشته باشند چطور آن را حل کنیم ؟
- آیا در سفرها خانواده هر کدام از ما می توانند ما را همراهی کنند؟

 

       پست پیشنهای :   از سیر تا پیاز پنهان کاری آقایون

icon question

 


 سوال های مرتبط با زندگی اجتماعی 

- زمانی که با دوستانتان سپری می کنید به چه میزان است؟
- با کدام دوستتان بعد از ازدواج رفت و آمد خواهید کرد و چطور؟
- چنانچه هر کدام از ما از دوست دیگری خوشش نیاید چه راه حلی را پیشنهاد میکنید؟
- هر چند وقت یکبار به مسافرت می روید؟
- آیا با شب نشینی و مهمانی هایی که شب در خانه ما برقرار شود موافق هستید؟
- آیا برای همسر خود محدودیت های خاصی دارید مثل رفت آمد خانوادگی با دوستان و یا ادامه تحصیل یا نوع پوشش و...


 سوال های مرتبط با هیجان ها 

- آیا سابقه بیماری خاص خانوادگی دارید ؟
- آیا شما به بیماری خاصی مبتلا هستید؟
- آیا مصرف سیگار و یا مواد مخدر داشته و در صورتیکه پاسختان مثبت است تعداد و مکان هایی که برای مصرف سپری می کردید کجا بوده است ؟
- آیا داروی خاصی را مصرف می‌کنید؟
- سوال های مرتبط به مراسم و آداب و رسوم
- اینگونه سوالات مختص زمانی است که تقریباً هر دو به توافق رسیده باشند ؟
- نظرتان در مورد مهریه چیست؟
- مراسم عقد وعروسی به چه صورت برگزار شود و میزان هزینه و خرید های مرسوم آن به چه صورت باشد؟

 

 سخن آخر : 

در جمع بندی آخری که می توان از تمامی مطالب نتیجه گرفت این است که اهمیت ملاک های ذکر شده برای پیش از ازدواج همگی به یک اندازه و ثبت نیستند بعضی از مداد ها خیلی مهم و بعضی از اهمیت کمتری برخوردار هستند در صورتی که در برخی از ملاک ها دچار شک هستید می توانید از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید .

 

 

 

 مشاوره ازدواج در مشهد | روانشناس نعمتی

 
 
 
  
الو روانشناس
 

سامانه الو روان شناس

© Copyright Qode Interactive. This is a part of R.C.C theme.

 

Instagram.Icon.1 Instagram.Icon.1 Instagram.Icon.1 Instagram.Icon.1